Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  UPSR > Matematik Bahan Arkib 2002
Ukuran panjang

Ukuran panjang 

Mata Pelajaran

:

Matematik

Tingkatan

:

Tahun 5

Masa

:

180 minit

Tajuk

:

Ukuran panjang

Hasil Pembelajaran

 

:

Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, pelajar boleh:

 

 

i.

mengukur dalam cm, mm dan m

 

 

 

ii.

menganggarkan ukuran  dalam mm, cm dan m

 

 

 

iii.

menukarkan unit cm kepada m, dalam bentuk perpuluhan

dalam masa yang ditetapkan tanpa bantuan.

 

 

 

iv.

menukarkan unit mm kepada cm dan sebaliknya cm kepada mm tanpa bantuan.

 

 

 

v.

 menyelesaikan masalah harian yang melibatkan ukuran cm , mm dan m dalam masa yang ditetapkan tanpa bantuan guru.

 

Strategi pengajaran-pembelajaran

 

:

i.

ii.

Demonstrasi

Koperatif (kaedah learning together)

Penyerapan ilmu

 

:

i

ii

Lukisan

Pembinaan

Kemahiran Generik

 

Penerapan nilai

:

i.

ii.

iii.

iv.

Bekerjasama

Ketepatan

Kejujuran

Ketelitian

 

 

 

 

KBKK

 

Membuat anggaran

Memberi sebab

Merekacipta

Mengukur dengan menggunakan nombor.

Menghubungkait

Menjana idea

Merancang strategi penyelesaian

Membuat keputusan

Menyelesaikan masalah

Menyampaikan maklumat

 

Kecerdasan Pelbagai

 

 

:

i.

ii. 

iii. 

Kecerdasan logikal

Kecerdasan interpersonal

Kecerdasan intrapersonal

Media Pengajaran

 

:

i.

ii. 

Iii.

iv.

v.

Carta

Pita ukur

Pembaris

Kertas mahjung

Transparensi

Pengetahuan sedia ada

:

i.

Murid telah biasa melihat ukuran dalam cm dan mm pada pembaris mereka. 

ii. Murid telah belajar mengukur dengan cm dan mm di tahun 4.
iii. Murid telah belajar tajuk perpuluhan.

 

Langkah/ masa (Peristiwa pengajaran)

ISI PELAJARAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI PELAJAR

MEDIA PENGAJARAN

KEMAHIRAN GENERIK

 Set Induksi

 

5 minit

 

(Menyampai objektif)

Anggaran untuk

1mm

1cm

1m

Tanpa merujuk kepada sebarang alat mengukur, guru meminta murid mengganggar dengan menggunakan jari mereka /tangan untuk menunjukkan panjang 1mm, 1 cm dan 1 m.

Menunjukcara dengan jari / dengan ke dua tangan untuk menunjukkan anggaran mereka.

 

Membuat anggaran

 

Kecerdasan logikal
kecerdasan interpersonal

Langkah 1

 

15 minit

 

(Menampil pencapaian)

Menentukan panjang ukuran 1mm,1cm dan 1m

Minta murid

a)     mengukur dan

melukiskan ukurannya.

 

b)     menunjukkan panjang

1mm/1cm dengan jari

menunjukkan panjang 1m dengan mendepakan ke dua tangan

Mengukur panjang

a)     1mm

b)     1cm

c)      1m

 

Melukiskan pada kertas ukuran 1mm & 1cm

 

Melukiskan dengan kapur di lantai depan bilik darjah ukuran 1m.

 

Menunjukkan dengan jari semasa soal jawab dengan guru  anggaran panjang ke tiga-tiga unit tersebut.

 

Pembaris

Pita ukur

Kapur

Kertas kosong

Menganggar

Mengukur dengan menggunakan nombor

Menghubungkait

 

Ketepatan

Ketelitian

 

Kecerdasan logikal

Kecedasan interpersonal

Kecerdasan intrapersonal

Langkah 2

 

40 minit

 

(Memberi bimbingan)

 

(Memberi maklumbalas)

 

 

 

 

 

 

Rumusan :

 

1mm =0.1cm

5mm = 0.5cm

10 mm  = 1cm

10cm = 0.1m

50cm = 0.5m

100 cm = 1m

 

Guru merumuskan hasil pembentangan setiap kumpulan.

 

Guru memberikan latihan pengukuhan dalam kad kuiz kepada setiap murid.

Murid membaca mengikut guru bacaan pada pembaris dalam mm dan cm.

Contoh:

10mm sama dengan 1cm

5mm sama dengan 0.5cm

15mm sama dengan 1.5cm

 

Murid membuat latihan menukarkan unit cm kepada mm, mm kepada cm, cm kepada m dan m kepada cm.

 

Murid menjawab soalan kuiz.

Pembaris /pita pengukur

Kad kuiz

 

Menyelesaikan masalah

 

 

Kecerdasan logikal

Kecerdasan interpersonal

Kecerdasan intrapersonal

Langkah 3

30 minit

(Menampil pencapaian)

Menuliskan ukuran dalam

 i)cm dan mm

ii) cm dan m.

mengikut arahan pada kad kerja

1. Guru membina kumpulan murid(6 orang dalam satu kumpulan)

 

2.Guru mengedarkan   kad tugasan kepada setiap kumpulan.

 

3.Guru memberi arahan dengan jelas kepada setiap  ketua kumpulan.

1.Murid membina kumpulan .

Murid melantik ketua kumpulan, pencatat, pembentang ,tukang ukur (2 orang)dan juru semak.

 

2.Murid menjalankan  aktiviti seperti yang diarahkan pada kad tugasan.

Kad Kerja (6 set)

 

Menjana idea

Merancang strategi penyelesaian.

Membuat keputusan.

Menyelesaikan masalah

 

Bekerjasama

Teliti

 

Kecerdasan logikal

Kecerdasan interpersonal

Langkah 4

60 minit

 

(Menampil pencapaian)

 

1.Guru menjalankan sesi pembentangan jawapan.

 

2.Guru bertindak sebagai fasilitator.

1.Setiap kumpulan membentangkan hasil  dapatan kumpulan masing-masing.

Kad tugasan

Kertas mahjung  Gambarajah hasil perbincangan murid dalam kumpulan

Transparensi

Pembaris

/pita ukur.

Menyampaikan maklumat

Menyatakan sebab

 

Berani

Kerjasama

 

Kecerdasan logikal

Kecerdasan interpersonal

Langkah 5

 

30 minit

 

(Pengukuhan dan pemindahan)

Rumusan:

 

1mm =0.1cm

5mm = 0.5cm

10 mm  = 1cm

10cm = 0.1m

50cm = 0.5m

100 cm = 1m

 

 

Guru merumuskan hasil pembentangan setiap kumpulan.

 

Guru memberikan latihan pengukuhan dalam lembaran kerja 2 kepada setiap murid.

Murid menjawab soalan-soalan guru secara lisan.

 

Guru menjawab soalan di dalam lembaran kerja 2 secara bertulis.

Pembaris/pita ukur.

Lembaran kerja 2

Menyelesaikan masalah

 

Kejujuran

 

Kecerdasan logikal

Kecerdasan interpersonal

           

           

 

 

 

 

 



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR