Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  UPSR > Matematik Bahan Arkib 2002
Simple Past Tenses

Pecahan

Mata Pelajaran : Matematik

 

Tahun : 6

 

Masa : 60 minit

 

Tajuk : Pecahan

 

Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, pelajar boleh;
    i.

melaksanakan operasi penambahan dua pecahan wajar  yang mempunyai penyebut yang sama dengan bimbingan guru dalam masa yang ditetapkan.

 

    ii.

melaksanakan operasi penambahan dua pecahan wajar yang penyebutnya tak sama pada lembaran kerja yang diberi dengan bimbingan guru dalam masa yang ditetapkan.

 

    iii.

melaksanakan operasi penambahan tiga pecahan wajar  pada lembaran kerja yang diberikan dengan bantuan guru dalam masa yang ditetapkan.

 

Pendekatan pengajaran-pembelajaran : i.

 

Pembelajaran Masteri
 

Strategi pengajaran

 

:

 

i.

ii.

iii.

iv

 

Direktif-penerangan

Latih tubi

Pemulihan

Pengayaan

Kemahiran Generik  
Penerapan nilai : i.

ii.

Adil

Mematuhi peraturan

       
KBKK : i. ii.

Menterjemah

Mencari semua penyelesaian yang mungkin

 

Alat berfikir :  

Carta Prosedur

 

Kecerdasan Pelbagai

 

 

:

 

i. ii. iii. 

 

Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

 

Media Pengajaran

 

:

 

i. ii. iii.

iv.

 

Transparensi

Carta prosedur

Kad tugasan

Lembaran kerja

 

Pengetahuan sedia ada

 

:

P  

      Pelajar telah belajar berkaitan pecahan wajar dan pecahan setara.

 

 

  

 Langkah / Masa

(Peristiwa Pengajaran)

Isi Pelajaran

 Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

 Media Pengajaran

 Kemahiran Generik

 Guru

 Pelajar 

 

Set Induksi

 

5 minit

 

(Mengimbau Pengalaman Sedia Ada)

 

 

Mengulangkaji pecahan wajar dan pecahan tak wajar

 

Guru menguji ingatan pelajar berkaitan dengan konsep pecahan wajar dan pecahan tak wajar dengan menunjukkan kad pecahan dan meminta pelajar memberikan contoh-contoh lain.

 

 

Pelajar mengingat kembali apa yang dikatakan pecahan wajar dan pecahan  tak wajar dengan mengemukakan contoh-contohnya.

 

Kad pecahan

 

KBKK

Memproses secara mental

Memberi contoh

 

Kecerdasan Pelbagai

Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

 

 

Langkah 1

 

15 minit

 

(Menyampaikan Objektif)

 

 

Menambah dua pecahan wajar yang penyebutnya sama

 

1. Guru menunjukkan carta prosedur yang mengandungi langkah-langkah bagaimana melaksanakan operasi penambahan dua pecahan wajar:

 

a)     penyebut yang sama

b)     penyebut yang tak sama

 

 

1. Pelajar mendengar dengan teliti penerangan dari guru berkaitan dengan penambahan dua pecahan.

 

2. Pelajar menyalin langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru ke dalam buku rampaian/ nota.

 

Carta prosedur

 

KBKK

Memproses secara mental

Meninterpretasi

 

Kecerdasan Pelbagai

Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

 

 

Langkah 2

 

15 minit

 

(Menyampaikan Objektif)

 

Menambah tiga pecahan wajar

 

Guru menunjukkan carta prosedur dari transparensi yang mengandungi langkah-langkah penambahan tiga pecahan wajar yang mengandungi:

 

a)     penyebut yang sama

b)     penyebut yang tak sama

 

 

Pelajar mendengar dengan teliti penerangan guru berkaitan penambahan tiga pecahan berpandukan carta prosedur dari transperansi yang ditunjukkan. Pelajar dikehendaki menyalin langkah-langkah penyelesaian ke dalam buku rampaian/nota.

 

Transparensi

 

Carta Prosedur

 

 

KBKK

Memproses secara mental

Meninterpretasi

 

Kecerdasan Pelbagai

Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

 

 

Langkah 3

 

15 minit

 

(Menampil Pencapaian)

 

 

Menambah dua pecahan dan tiga pecahan

 

1. Guru mengemukakan beberapa soalan di papan hitam dan meminta pelajar menyelesaikannya dalam masa yang ditetapkan oleh guru.

 

2. Guru membimbing pelajar yang lemah.

 

 

Murid tampil ke papan hitam menyelesaikan masalah sambil dibantu oleh guru. Pelajar lain menyemak jawapan mereka.

 

Kad masalah

 

KBKK

Memproses secara mental

Meninterpretasi

Mencari semua penyelesaian yang mungkin

 

Kecerdasan Pelbagai

Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

 

 

Penutup

 

10 minit

 

(Pengukuhan dan Pemindahan)

 

Latihan pengayaan dan pemulihan

 

Guru mengedarkan lembaran kerja untuk dijawab oleh pelajar mengikut tahap penguasaan mereka.

 

1. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan lembaran kerja yang diedarkan.

 

2. Pelajar menjawab soalan satu persatu dari set lembaran kerja yang disediakan.

 

3. Pelajar yang lemah dibimbing oleh guru.

 

Lembaran kerja (1-5)

 

KBKK

Memproses secara mental

Meninterpretasi

Mencari semua penyelesaian yang mungkin

 

Kecerdasan Pelbagai

Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR