Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  UPSR > Bahasa Melayu Bahan Arkib 2002
Peribahasa

Peribahasa : Simpulan Bahasa

Mata Pelajaran

:

Bahasa Melayu

Tahun

:

Lima

Masa

:

60 minit

Topik

:

Peribahasa

Tajuk

:

Simpulan Bahasa

Hasil Pembelajaran

:

Pada akhir pelajaran murid-murid dapat,

(Objektif)

 

i.

menjawab soalan tentang isi sesuatu cerita.

 

 

ii.

membuat rujukan untuk mendapatkan maklumat berhubung dengan maksud simpulan bahasa.

 

 

iii.

membuat Latihan Permainan Bahasa - Simpulan Bahasa secara bertulis dalam masa yang ditetapkan guru tanpa rujuk.

Strategi Pengajaran

:

i.
ii.

Koperatif
Sumbang saran

Kemahiran

:

1.25  ,  2.19  ,  3.16
(Gabungjalinan antara lisan, bacaan dan penulisan)

Penerapan Nilai

:

Menghargai warisan bangsa

Kemahiran Generik

 

 

KBKK

:

i.
ii.
iii.

Menjana Idea
Menghubungkait
Membanding dan membeza

Alat Berfikir

:

i.
ii.

Soalan dan penyoalan
Sumbang saran

Kecerdasan Pelbagai

:

i.
ii.
iii.

Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan intrapersonal

Media Pengajaran

:

i.
ii.
iii.

OHP
Transparensi
Papan gulung

Pengetahuan Sedia Ada : Murid  biasa menggunakan simpulan bahasa dalam perbualan.

 

 

Langkah/Masa
(Peristiwa Pengajaran)

Isi Pelajaran

Aktiviti P & P

Media Pengajaran

Kemahiran

Generik

Guru

Murid

 

Set Induksi 

( 5 minit ) 

(Menarik Perhatian)

 

 

Merangsang murid-murid berhubung dengan pengalaman mereka tentang beberapa suasana:
- Menunggang basikal
- Menaiki bas

 

 

1. Guru mempamerkan gambar.

2. Guru menyoal untuk mendapatkan maklumat serta sebagai latihan bercakap dengan menggunakan ayat yang sesuai.

 

 

1. Murid melihat gambar dan menjawab soalan-soalan yang dikemukakan.

 2. Murid membanding beza antara bas dengan basikal.

 

 

Gambar:
i.  Basikal
ii. Bas

 

 

 

KBKK:
Menjana idea
Membanding beza

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal

 

Langkah 1 

( 10 minit ) 

(Menyediakan Bahan Rangsangan)

(Memberikan Bimbingan)

 

Aktiviti bacaan

 

 

 

 

1. Guru mengedarkan petikan kepada murid.

2. Guru memberikan tip cara membaca yang betul.

3. Guru mengarahkan murid menggaris simpulan bahasa.

4. Guru mengajukan beberapa soalan simpulan bahasa.

 

1. Murid membaca secara senyap mengikut tip yang diberi.

2. Murid menggaris simpulan bahasa.

3. Murid menjawab soalan.

     

 

 

Kertas edaran
(Lampiran 1)

 

KBKK:
Mengenal pasti

Nilai:
Menghargai warisan bangsa

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan intrapersonal

 

Langkah 2 

( 18 minit ) 

(Menampilkan Pencapaian)

 

Papan gulung - Simpulan Bahasa dan  Maknanya Contoh:
1. Perasaan dalam hati
2. Menunjukkan     perasaan marah

 

1. Guru membahagikan murid dalam kumpulan.

2. Guru mengedarkan Borang Pengelasan.

3. Guru menyuruh murid-murid  berbincang dalam kumpulan untuk mendapatkan jawapan.

 

 

1. Murid duduk dalam kumpulan.

2. Setiap kumpulan diberi Borang Pengelasan.

3. Murid berbincang dalam kumpulan. 

 

Borang Pengelasan
(Lampiran 2)

Papan gulung
(Lampiran 3)

 

KBKK:
Menjana idea
Menghubungkait
Membuat keputusan
Membuat pengelasan

Nilai:
Kerjasama

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal

 

 

 

 

Langkah 3 

( 10 minit ) 

(Menilai Pencapaian)

 

Simpulan bahasa

 

 

1. Guru mengarahkan kumpulan secara rawak untuk memberikan jawapan masing-masing.

2. Guru menyuruh murid membuat perbandingan jawapan yang disebut oleh rakan mereka.

3. Guru menyuruh   murid menandakan jawapan sendiri.

 

1. Murid membanding beza jawapan dalam kumpulan masing-masing.

 

2. Setiausaha mencatat tanda ( /  ) atau ( X ) kepada jawapan mereka.

 

 

 

KBKK:
Menjana idea
Membanding membeza
Menilai

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan intrapersonal

 

 

Langkah 4

( 10 minit ) 

(Memberikan Bimbingan)

 

Transparensi Simpulan Bahasa

 

1. Guru mempamerkan beberapa simpulan bahasa serta maknanya.

2. Guru menyoal simpulan bahasa secara rawak.

 

1. Semua murid membaca simpulan dengan kuat.
(Latih tubi bacaan )

2. Murid yang terpilih menjawab soalan.

 

Transparensi simpulan bahasa
(Lampiran 4)

 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan intrapersonal

 

Langkah 5 

( 5 minit ) 

(Menampilkan Pencapaian)

 

Permainan bahasa

Mencari simpulan bahasa tersembunyi

 

 

 

1. Guru mengedarkan kertas edaran Permainan Bahasa.

2. Tiga orang murid yang paling cepat dan betul jawapannya diberi hadiah untuk menarik minat murid lain supaya lebih pantas dan peka.

 

1. Murid menjawab secara individu.

 

 

Kertas edaran Permainan Bahasa
(Lampiran 5)

 

 

 

 

 

 

 

 

KBKK:
Membuat keputusan

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan bahasa
Kecerdasan intrapersonal

 

Penutup 

( 2 minit ) 

(Pengukuhan)

 

Lembaran kerja

Cerpen

 

1. Guru menyuruh murid menjawab latihan di rumah.

 

1. Murid-murid menyiapkan kerja di rumah.

 

Lembaran kerja
Lampiran 6

 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan intrapersonal



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR