Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  UPSR > Bahasa Melayu Bahan Arkib 2002
Penulisan

Penulisan : Menjaga Kebersihan Kelas

Mata Pelajaran

:

Bahasa Melayu
Tahun

:

Lima
Masa

:

60 minit
Topik

:

Penulisan
Tajuk

:

Menjaga Kebersihan Kelas
Hasil Pembelajaran

:

Pada akhir pelajaran murid-murid dapat:
(Objektif)   i. Bersoal  jawab untuk  mencari, menyusun dan mengolah ayat-ayat mengikut urutan berpandukan tajuk yang diberi
    ii.

Menulis karangan dan menitikberatkan kekemasan tulisan dalam masa yang ditentukan tanpa bantuan guru.

Strategi Pengajaran : i.
ii.
Masteri
Koperatif

Kemahiran

:

1.49 ,  2.29  &   3.40

Penerapan Nilai

:

Sayang akan sekolah

Kemahiran Generik

 

 
   KBKK

:

i.
ii.
iii.
iv.
v.
vi.
Menyusun mengikut keutamaan
Menjana idea
Memberikan pendapat
Menghubung kait
Membuat keputusan
Menilai

   Alat Berfikir

:

i.
ii.

Soalan dan penyoalan
Sumbang saran

 

  Kecerdasan Pelbagai

:

i.
ii.
iii.
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan intrapersonal

Media Pengajaran

:

Transperansi

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bertugas  mengikut Jadual Tugasan.

 

Langkah/Masa
(Peristiwa Pengajaran)

Isi Pelajaran

Aktiviti P & P

Media Pengajaran

Kemahiran

Generik

Guru

Murid

 

Set Induksi

( 5minit )

(Menarik Perhatian)

 

Merangsang murid-murid berhubung dengan pengalaman mereka tentang:

i. Kebersihan kelas

ii. Pengalaman bekerjasama dengan rakan-rakan untuk mengemas kelas.

 

1. Guru mengajukan beberapa soalan berkaitan tajuk perbincangan.

2. Guru membetulkan ayat-ayat yang salah semasa murid memberikan pendapat.

 

1. Murid memberitahu pengalaman mereka berhubung dengan topik yang dikemukakan.

2. Murid menjawab soalan

 

Bilik darjah

 

KBKK:
Memberikan pendapat

Alat Berfikir:
Soalan dan penyoalan

Kecerdasan pelbagai:
Kecerdasan bahasa
Kecerdasan interpersonal
 

 

Langkah 1

( 5 minit ) 

(Memberikan Bimbingan)

(Memberikan Maklum Balas)

 

Perbezaan:
Kelas bersih dengan kelas yang kotor

 

1. Guru mencatatkan semua pandangan / idea murid melalui sumbang saran.

 

1. Murid memberikan pendapat / pandangan masing-masing.

 

Bilik darjah

 

 

Alat Berfikir:
Sumbang saran

KBKK:
Membanding - beza
Memberikan pendapat

Kecerdasan pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan intrapersonal

 

 

Langkah 2

( 10 minit ) 

(Menyampaikan Objektif)

(Memberikan Maklum Balas)

 

Tajuk soalan:
Sekolah kamu telah menjayakan program kebersihan sekolah selama setahun. Sebagai ketua darjah, kamu dikehendaki untuk membersih dan menceriakan kelas.

Tulis langkah-langkah yang perlu diambil oleh kamu untuk menjaga kebersihan kelas.

 

 

1. Guru mempamerkan tajuk soalan.

2. Guru mengulang kembali idea yang bernas dan mengetepikan idea yang kurang baik.

 

 

1. Murid membaca dan dan menulis idea dalam kertas bersih.

2. Murid membuat catatan.

 

 

 

 

Transperansi - Tajuk karangan

 

Alat Berfikir:
Soalan dan penyoalan

KBKK:
Menjana idea

Kecerdasan pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan intrapersonal

 

 

Langkah 3

( 35 minit )

(Menampilkan Pencapaian)

 

Panduan menulis karangan yang tidak memerlukan format khas

 

1. Guru mengingatkan cara menulis karangan yang tidak memerlukan format khas.

2. Guru memberikan beberapa tip sebelum menulis karangan.

3. Guru mengarahkan murid menulis karangan.

4. Sambil menulis , guru membetulkan ayat-ayat dan memberikan tip, hasil daripada karangan yang ditulis oleh murid.

 

1. Murid menyalin soalan.

2. Murid menulis karangan berpandukan bahan yang dipamerkan oleh guru.

 

 

Transparensi

 

KBKK:
Menjana idea
Menyusun mengikut keutamaan
Menghubung kait 

Kecerdasan pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan intrapersonal

 

Penutup

( 5 minit )

(Pengukuhan)

 

Rumusan dan pengukuhan

 

1. Guru memilih beberapa karangan yang terbaik untuk dibacakan kepada semua murid.

 

1. Murid mendapat berbagai-bagai idea yang boleh dicontohi.

 

Karangan terbaik dipamerkan sebagai panduan.

 

KBKK:
Menilai
 

Kecerdasan pelbagai:
Kecerdasan intrapersonal



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR