Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  SPM > Biologi Bahan Arkib 2002
Rancangan mengajar – Julai 2

Pembiakan Tumbuhan : 
1. Persenyawaan Ganda Dua  
2. Perkembangan Ovul kepada Biji   
3. Teknologi Pembiakan Aseks

 

Mata Pelajaran

:

Biologi

 

Tingkatan                                

:

5 Sains

 

Tajuk                                        

:

Pembiakan Tumbuhan

(i)     Persenyawaan Ganda Dua

(ii)    Perkembangan Ovul kepada Biji

(iii) Teknologi Pembiakan Aseks

 

Masa                                        

:

80 minit

 

Hasil Pembelajaran

(Objektif)

:

(i)   Diberikan kad maklumat mengenai tajuk berkenaan, pelajar dapat menghasilkan peta minda di dalam kertas mahjong secara berkumpulan dalam masa dua puluh minit yang diberikan

(ii)   Semasa sumbangsaran menggunakan

transparensi, pelajar dapat mencatatkan maklumat mengenai tiga tajuk brekenaan di dalam Lembaran Pengurusan Grafik  / Peta Minda , sepanjang masa penjelasan dan perbincangan diadakan.

 

Penerapan Nilai                      

:

Mengkagumi ciptaan Tuhan

Sistematik

Bekerjasama

Yakin Diri

 

Penyerapan Ilmu                   

:

Sains Pertanian

 

KBKK

:

Menghuraikan

Menjelaskan

Mengenal Pasti

Menyenaraikan

Membuat Urutan

 

Alat Berfikir                          

:

Soalan Penyoalan

Lembaran Pengurusan Grafik – Rantai Urutan

Peta Minda

 

 Media Pengajaran                   

:

Transparensi

Kertas mahjong

Pen marker

 

Jenis Kecerdasan                    

:

Kecerdasan Interpersonal

Kecerdasan Intrapersonal & Spritual

 

Pendekatan Pembelajaran &    Pengajaran   

:

Kaedah Kontekstual

Kaedah Koperatif

Pengalaman Sedia Ada            

:

Pelajar dapat mengetahui jenis pembiakan yang terdapat pada tumbuhan

 


 

Langkah/Masa

(Peristiwa Pengajaran)

 

Isi Pelajaran

Aktiviti P & P

 

Media Pengajaran

 

Kemahiran Generik

 

 

 Guru

 

Pelajar

 

Set Induksi

(5 minit)

(Menarik Perhatian)

(Mengimbau Pengetahuan Sedia Ada)

 

Guru menunjukkan:

i). Beberapa jenis buah-buahan seperti

ii). mangga, rambutan, dan buah anggur.

iii). Keratan bunga kertas, bunga raya

 

1. Guru mengutarakan soalan-soalan berikut untuk merangsang minda pelajar:

 

Contoh soalan:

i). Apakah kegunaan   buah-buahan berkenaan?

ii). Bagaimanakah buah-buahan dihasilkan?

iii). Adakah keratan yang ditunjukkan berupaya menjadi pokok yang sempurna?

 

Pelajar memberikan pendapat mereka berdasarkan soalan yang diberikan.

 

 

Buah-buahan dan keratan bunga kertas

 

 

 

Alat KBKK:

Soalan penyoalan

 

Kecerdasan berbahasa, Kecerdasan interpersonal

 

 

LANGKAH 1

(5 minit)

(Menyampaikan Objektif)

 

1. Persenyawaan ganda dua

2. Perkembangan ovul kepada biji

3. Teknologi pembiakan aseks

 

 

 

1. Berdasarkan jawapan-jawapan pada set induksi, guru akan membawa konsep:

 

i). pembiakan seks dan aseks di dalam tumbuhan yang melibatkan:

a). persenyawaan ganda dua

b). perkembangan ovul kepada biji

c). teknologi-teknologi yang digunakan di dalam pembiakan aseks.

 

 

Mungkin menanyakan pelbagai soalan untuk menghubungkaitkan antara contoh-contoh buah-buahan yang ditunjukkan di set induksi dengan konsep yang dijelaskan dalam Langkah 1.

 

 

 

 

 

Alat KBKK:

Soalan penyoalan

 

Kecerdasan berbahasa, Kecerdasan interpersonal

 

Langkah 2

(20 minit)

(Menyampaikan Bahan Rangsangan)

(Menyediakan Bimbingan)

(Menampilkan Pencapaian)

 

 

1. Persenyawaan ganda dua

2. Perkembangan ovul kepada biji.

3. Teknologi pembiakan aseks

 

1. Guru membahagikan pelajar kepada 6 kumpulan.

2. Guru meminta pelajar melantik ketua kumpulan masing-masing.

3. Guru mengedarkan kertas mahjong dan pen marker kepada setiap kumpulan.

4. Setiap kumpulan diberi kad maklumat tajuk yang patut dipersembahkan di dalam bentuk peta minda. Dua kumpulan akan membentangkan satu tajuk:

a). Persenyawaan ganda dua – dua kumpulan

b). Perkembangan ovul kepada biji- dua kumpulan

c). Teknologi pembiakan aseks dan kepentingannya- dua kumpulan

 

1. Pelajar membuat perbincangan secara kumpulan mengenai tajuk yang dibincangkan.

2. Pendapat-pendapat di- paparkan dalam bentuk peta minda di kertas mahjong.

3. Ketua kumpulan boleh melantik wakil untuk pembentangan hasil kerja kumpulan.

 

1.     Kertas mahjong

2.     Pen marker

3.     Kad maklumat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KBKK:

Menghuraikan,

Mengumpulkan

maklumat

 

Alat KBKK:

Peta minda

 

Kecerdasan intrapersonal dan spiritual

 

 

Pendekatan:

Pembelajaran koperatif

 

Nilai:

Kerjasama

Yakin diri

 

 

 

 

 

 

Langkah 3

(15 minit)

(Menampilkan Pencapaian)

 

Persenyawaan ganda dua

 

1. Guru mengedarkan Lembaran Pengurusan Grafik  (LPG ) kepada semua pelajar.

2. Guru meminta semua pelajar mencatatkan maklumat yang diperoleh daripada pembentangan rakan-rakan mereka ke dalam LPG.

3. Guru meminta dua kumpulan membentangkan tajuk berkaitan persenyawaan ganda dua.

 

1. Wakil kumpulan untuk tajuk berkenaan membentangkan dapatan mereka.

2. Pelajar-pelajar lain mencatatkan maklumat ke dalam LPG.

 

 

Lembaran kerja:

LPG 2

 

Alat KBKK:

 

LPG 2

 

Langkah 4

(5 minit)

(Menyediakan Maklum Balas)

 

 

Persenyawaan ganda dua

 

Guru mengunakan transparensi untuk memberikan maklum balas mengenai pembentangan-pembentangan pelajar.

 

 

Pelajar menyemak semula catatan yang dibuat di LPG  masing-masing.

 

LPG ,

Transparensi

 

 

Langkah 5

(20 minit)

(Menampil kan Pencapaian)

 

 

1. Perkembangan ovul kepada biji

2.Teknologi pembiakan aseks

 

 

1. Guru meminta wakil kumpulan berkaitan membentangkan dapatan kumpulan.

2. Guru meminta pelajar mencatatkan maklumat pembentangan dalam bentuk peta minda di buku nota.

 

 

 

1. Wakil pelajar membentangkan dapatan kumpulan.

2. Pelajar lain mencatatkan maklumat di buku nota dalam bentuk peta minda.

 

 

 

 

KBKK:

Menghuraikan,

Mengumpul maklumat

 

Alat KBKK:

Peta minda

 

Langkah 6

(10 minit)

(Menilai Pencapaian)

 

  Penilaian

 

Guru mengedarkan latihan tambahan untuk penilaian sesi pembelajaran

 

Pelajar menjawab soalan

 

 

Alat KBKK:

Soalan penyoalan

 

 

 

 



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR