Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  SPM > Matematik Tambahan Bahan Arkib 2002
Fungsi kuadratik

Fungsi Kuadratik / Indeks dan Logaritma  

Mata Pelajaran

:

Matematik Tambahan ( Ulang kaji)

Tingkatan

:

5

Masa

:

120 minit (3 sesi pengajaran) 

Tajuk

:

i.          Fungsi kuadratik

ii.         Indeks dan logaritma

 

Hasil Pembelajaran
(Objektif)

:

Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:

i.                    mencari nilai maksimum dan minimum dengan menggunakan kaedah penyempurnaan kuasa dua.

ii.                  menyelesaikan masalah persamaan kuadratik menggunakan kaedah graf atau garis nombor.

iii.                mencari julat nilai anu dalam persamaan kuadratik melalui lakaran graf atau garis nombor.

iv.                 mencari julat nilai anu dalam persamaan kuadratik apabila diberi jenis-jenis punca.

v.                   menukarkan persamaan dalam bentuk indeks kepada bentuk logaritma atau sebaliknya.

vi.                 menggunakan hukum-hukum logaritma untuk menyelesaikan masalah yang diberi dalam masa yang ditetapkan.

vii.               menyelesaikan masalah yang melibatkan indeks atau logaritma  dan  Fungsi Kuadratik.

viii.             menyelesaikan masalah berkaitan tajuk di atas tanpa merujuk buku dan dalam masa yang ditetapkan.

 

Strategi Pengajaran

:

Koperatif

 

Penerapan Nilai

:

i.          Kerjasama dalam kumpulan

ii.         Ketekunan

iii.        Kegigihan

iv.        Kesanggupan

Kemahiran Generik

 

KBKK

 

 

 

 

 

 

Kecerdasan Pelbagai

 

 

 

 

:

 

 

 

 

 

 

:

 

 

i.          Mengumpul maklumat

ii.         Menganalisis

iii.        Mentafsir maklumat

iv.        Menjana idea

v.         Menyelesaikan masalah

 

 

i.          Kecerdasan logikal

ii.         Kecerdasan Intrapersonal

iii.        Kecerdasan Interpersonal

 

 

Media Pengajaran

:

i.          OHP - transparensi

ii.         Kad-kad berwarna

iii.        Kertas edaran

 

Pengalaman Sedia Ada

:

Pelajar telah mempelajari topik ini di Tingkatan 4.


Langkah / Masa (Peristiwa Pengajaran)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Media Pengajaran

Kemahiran Generik

Guru

Murid

 

Langkah 1

(15 minit)

 

(Mengimbau pengetahuan sedia ada)

(Menyampaikan objektif)

 

Rumus-rumus yang berkaitan dan petua-petua penting

 

1.         Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang rumus yang diperlukan untuk menjawab soalan bagi topik tersebut. 

2.         Guru mengedarkan kertas yang mengandungi rumus-rumus yang berkaitan.

 

 

1.         Beberapa orang pelajar bangun dan memberikan jawapan dan menuliskannya di papan putih. 

2.         Pelajar menampal rumus tersebut di dalam buku latihan.

 

 

Papan putih

Kertas edaran

 

KBKK :

Menjana idea

Menghubung kait 

Kecerdasan interpersonal

Kecerdasan intrapersonal

 

 

Langkah 2

(40 minit)

 

(Menyediakan bimbingan)

(Menyediakan maklum balas)

(Menyampaikan objektif)

 

Membuat latihan topik Fungsi Kuadratik dan Indeks atau Logaritma

 

 

1.         Guru meminta pelajar membentuk kumpulan yang terdiri daripada lima orang pelajar dalam satu kumpulan dan mereka dikehendaki melantik ketua kumpulan masing-masing. 

2.         Setiap pelajar dalam kumpulan dikehendaki memilih satu daripada lima warna yang telah ditetapkan. 

3.         Guru meminta pelajar membentuk kumpulan baru mengikut warna. 

4.         Guru menyerahkan sampul surat mengikut warna kumpulan masing-masing. Setiap kumpulan mempunyai soalan yang berbeza. 

5.         Guru meminta pelajar menuliskan penyelesaian di atas transparensi. 

6.         Guru memberi bantuan kepada kumpulan yang menghadapi masalah.

 

 

 

1.         Pelajar membentuk kumpulan seperti yang dipinta oleh guru. 

2.         Pelajar memilih warna mereka sendiri dan memastikan warna pilihan mereka berbeza antara ahli dalam kumpulan. 

4.         Pelajar bergerak keluar dari kumpulan asal dan membentuk kumpulan baru mengikut warna pilihan mereka. 

3.         Pelajar berbincang bersama ahli dalam kumpulan dan seorang pelajar menuliskan penyelesaian tersebut di atas tranparensi.

 

 

 

Sampul surat berwarna yang mengandungi kad-kad soalan 

Transparensi

 

KBKK :

Menganalisis

Mentafsir maklumat

Merancang strategi

Berkongsi idea

Menyelesaikan masalah 

Kecerdasan

interpersonal

Kecerdasan ruang / imaginasi

 

Penerapan nilai:

Bekerjasama

Kegigihan

Ketekunan

 

 

Langkah 3

(40 minit)

 

(Menampilkan pencapaian)

(Menyediakan maklum balas)

(Pengukuhan dan pemindahan)

 

Sesi pembentangan jawapan

 

1.         Guru meminta beberapa orang pelajar daripada setiap kumpulan untuk membentangkan jawapan mereka. 

2.         Guru menunjukkan beberapa kesilapan yang sering dilakukan oleh pelajar berdasarkan penyelesaian yang ditunjukkan.

 

 

1.         Pelajar membentangkan jawapan mereka menggunakan OHP. 

2.         Pelajar lain menumpukan perhatian kepada rakan mereka dan menuliskan penyelesaian tersebut di dalam buku latihan masing-masing.

 

OHP
Transparensi
Papan putih

 

Kecerdasan logikal

Kecerdasan intrapersonal

Kecerdasan interpersonal

 

 

Langkah 4

(20 minit)

 

(Menilai pencapaian)

 

Ujian

 

1.         Guru menyuruh palajar menyimpan semua nota atau rumus. 

2.         Guru meminta pelajar menuliskan penyelesaian untuk tiga soalan yang telah dibincangkan tadi yang dipaparkan pada transparensi. 

3.         Guru meminta pelajar tukar buku latihan dengan rakan. 

4.         Guru menunjukkan jalan penyelesaian pada OHP.

 

 

 

1.         Pelajar menuliskan jawapan masing-masing. 

2.         Pelajar menyemak jawapan rakan mereka.

 

 

OHP
Tranparensi

 

KBKK :

Menyelesaikan masalah

Kecerdasan interpersonal

Kecerdasan intrapersonal

 

 

Langkah 5

(Pengukuhan)

 

Penutup

 

Guru memberi penekanan semula kepada bahagian-bahagian penting dan kesilapan yang sering dilakukan oleh pelajar.

 

 

Pelajar membuat catatan dan membuat pembetulan bagi jawapan yang salah.

 

Papan putih

 

Kecerdasan intrapersonal

 



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR