Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  PMR > Sains Bahan Arkib 2002
Bahan Api Semula Jadi

Bahan Api Semula Jadi 

Mata pelajaran

:

Sains

Tingkatan

:

Tiga

Masa

:

80 minit

Tajuk

:

Bahan Api Semula Jadi

Hasil Pembelajaran (Objektif)

:

Pada akhir pengajaran, pelajar boleh:

i. menyenaraikan sumber bahan api semula jadi dan menerangkan pembentukan bahan api semula jadi secara bertulis di atas kertas latihan yang disediakan.
ii. menghuraikan penyulingan berperingkat dan mencirikan pecahan petroleum  secara bertulis di atas kertas latihan yang disediakan tanpa membuat sebarang rujukan.
iii. menghuraikan kegunaan bahan api semula jadi dan menghuraikan sumbangan industri petroleum secara bertulis di atas kertas latihan tanpa membuat sebarang rujukan.

 

Strategi  P&P

:

Mengeksperimen

Penyerapan Ilmu

:

Geografi

Kemahiran Generik

:

 

Penerapan Nilai

:

i.
ii.
iii.
iv.
v.

Berdisipilin
Bekerjasama
Berhati-hati menjaga keselamatan
Menghargai kepentingan bahan api semula jadi
Menanamkan sikap berjimat dan tidak membazir.
KPS : i.
ii.
iii.
iv.
Memerhati
Mengelas
Meramal
Mengeksperimen

 

KBKK : i.
ii.
iii.
iv.
v.
vi.
vii.
Mengumpul data
Memproses data
Mencirikan
Membanding dan membeza
Membincangkan
Membuat rumusan
Penilaian kendiri

 

Kecerdasan Pelbagai : i.
ii.
iii.
Logikal
Intrapersonal
Interpersonal

 

Media Pengajaran : i.
ii.
iii.
iv.
Buku amali
Peralatan penyulingan berperingkat
Transparensi (pembentukan bahan api semula jadi)
Rujukan internet (jika ada)

 

Pengalaman Sedia Ada

:

Pelajar telah mempelajari serba sedikit berkenaan bahan api dalam pelajaran geografi dan melalui pengalaman harian menggunakan bahan api yang boleh dikaitkan dengan pelajaran hari ini.

 

Langkah/Masa  
(Peristiwa Pengajaran)

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Media Pengajaran

Kemahiran Generik

Guru Pelajar

 

Langkah 1  

5 minit 

(Menarik perhatian)

 

Mengimbau pengalaman lepas  

-Pembentukan petroleum.

 

1. Guru menyoal beberapa orang pelajar:

(i) Apakah jenis-jenis minyak yang anda tahu?

(ii) Apakah nama-nama gas yang terdapat dalam gas asli?

(iii) Di manakah gas asli dan petroleum di dapati di Malaysia?

2. Guru berbincang bersama pelajar secara ringkas.

 

 

1. Pelajar  menjawab soalan dan berbincang bersama guru.

 

Soalan dan penyoalan  

Transparensi (pembentukan minyak)

 

KBKK  
Mengenal 
pasti  

Kecerdasan Pelbagai  
Logikal  
Interpersonal

 

 

Langkah 2 

35 minit 

(Menyampaikan Objektif) 

(Menampilkan pencapaian)

 

 

Pecahan petroleum ialah gas petroleum, petrol, kerosin, diesel, minyak paraffin, minyak bahan api dan bitumen.

 

1. Guru mengarahkan pelajar menjalankan eksperimen penyulingan berperingkat seperti dalam buku amali.  

2. Guru menerangkan langkah-
langkah berhati-hati semasa memanaskan petroleum. 

3. Guru memantau perjalanan eksperimen

4. Guru meminta pelajar menjawab soalan yang disediakan.  

 

1. Pelajar mendengar dengan teliti arahan guru

2. Pelajar menjalankan eksperimen secara berkumpulan.

3. Pelajar menjawab soalan yang disediakan.

 

Buku amali

Buku teks SPBT

Buku rujukan sains

Peralatan penyulingan berperingkat petroleum.

 

KPS  
Memerhati  
Meramal  
Meng-
eksperimen
Mengelas  

KBKK  
Mengumpul 
data  
Memproses data  
Mencirikan  
Membanding dan 
membeza

 

 

 

 

 

Langkah 3 

20 minit 

(Memberi bimbingan)

 

Ciri-ciri pecahan petroleum dari segi kelikatan, berjelaga, takat didih, ketumpatan, warna nyalaan dan lain-lain

 

1. Guru mem-
bincangkan dapatan daripada eksperimen dengan memberi penekanan kepada ciri-ciri pecahan petroleum dari segi kelikatan, berjelaga, takat didih, ketumpatan, warna nyalaan dan lain-lain.

 

 

1. Pelajar berbincang bersama guru.

 

Transparensi

 

KBKK
Mem-
bincangkan  

Kecerdasan Pelbagai 
Logikal  
Interpersonal

 

Langkah 4 

(15 minit) 

(Menilai pencapaian)

   

1. Guru mengedarkan kertas latihan pengukuhan.  

2. Guru memantau pelajar membuat latihan. 

3. Guru menerangkan dan mem-
bincangkan jawapan bersama pelajar

 

 

1. Pelajar menjawab soalan latihan pengukuhan dalam masa 5 minit.
(Lampiran P 1)

2. Pelajar menyemak jawapan  masing-
masing

 

Kertas soalan  
(Lampiran P1)

 

KBKK  
Menye-
lesaikan masalah

Kecerdasan Pelbagai 
Logikal  
Intrapersonal

 

 

 

 

Langkah 6 

5 minit 

(Pengukuhan dan pemindahan)

 

Refleksi pengajaran dan pembelajaran

 

1. Guru membuat refleksi pengajaran bagi memperbaiki pengajaran masa hadapan

 

1. Pelajar membuat refleksi kendiri bagi mengesan kelemahan dan kekuatan masing-
masing dan mengambil tindakan sewajarnya.  

   

KBKK  
Penilaian kendiri  

Kecerdasan Pelbagai
Intrapersonal



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR