Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  PMR > Sains Bahan Arkib 2002
Pembiakan dan Pertumbuhan

Pembiakan dan Pertumbuhan : Pembiakan Seks dan Aseks 

Mata Pelajaran

:

Sains

Tingkatan

:

3

Masa

:

60 minit

Tajuk

:

Pembiakan Seks dan Aseks

Hasil Pembelajaran

:

Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, pelajar boleh:

 

 

i.

menyatakan pembiakan seks dan aseks secara bertulis di atas kertas latihan yang diberi tanpa membuat sebarang rujukan dalam masa yang ditentukan .

 

 

ii.

menentukan organisma dengan cara pembiakannya secara bertulis di atas kertas latihan yang diberikan tanpa membuat sebarang rujukan dalam masa yang ditentukan.

Strategi Pengajaran

:

i.
ii.
iii.

Mengeksperimen
Pembelajaran akses kendiri
Pembelajaran koperatif

Penyerapan ilmu

:

Botani

Kemahiran Generik

 

 

Penerapan nilai

:

i.
ii.
iii.
iv.

Berdisiplin
Bertanggung jawab
Menjaga kebersihan diri
Beretika dan bersopan

KPS

 

i.
ii.

Mengelas
Mengeksperimen

KBKK

 

i.
ii.
iii.
iv.
v.
vi.
vii.
viii.
ix.

Menjana idea
Mendefinisi
Membanding dan membeza
Mencirikan
Membuat pemerhatian
Mengumpul makumat
Mentafsir maklumat
Membuat laporan
Berkomunikasi

Kecerdasan Pelbagai

 

:

i.
ii.
iii.
iv.  

Logikal
Interpersonal
Intrapersonal
Kinestatik

Media Pengajaran

:

i.
ii.
iii.

Buku teks SPBT
Buku rujukan
Kertas latihan edaran

Pengetahuan sedia ada

:

Pelajar telah mempelajari tentang pembiakan, persenyawaan luar dan dalam semasa di tingkatan satu.

 

 

 

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Media Pengajaran

Kemahiran
Generik

 

Langkah 1 

(5 minit) 

(Menarik perhatian)

 

Pengenalan tajuk Pembiakan Seks dan Aseks

 

Aktiviti 1

1. Guru bertanyakan beberapa soalan kepada pelajar dan berbincang bersama pelajar.

Contoh soalan:

i.   Apakah sifat benda-benda hidup?

ii.  Apakah sifat yang membolehkan sesuatu organisma membiak.

iii. Apakah tujuan pembiakan?

iv.  Bagaimana cara haiwan membiak?

         

 

1. Pelajar mendengar dan menjawab soalan guru.

 

 

Soalan dan Penyoalan

 

KBKK:
Menjana idea 

Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal

 

Langkah 2 

(20 minit) 

(Menyampaikan objektif)

(Menyediakan bimbingan)

(Menampilkan pencapaian)

 

1. Pengertian pembiakan seks dan aseks 

2. Pembiakan aseks dalam haiwan dan tumbuhan

 

Aktiviti 2

1. Guru mengarahkan pelajar menjalankan eksperimen (Eksperimen 1) - Mengkaji beberapa contoh pembiakan aseks dalam haiwan dan tumbuhan.
(Lampiran G1)

2. Guru memantau perjalanan eksperimen dan berbincang bersama pelajar.

 

1. Pelajar menjalankan eksperimen seperti yang diarahkan.
(Lampiran P1)

2. Pelajar membuat perbincangan kumpulan dan menjawab soalan-soalan dalam eksperimen. 

3. Pelajar membuat pembentangan hasil perbincangan eksperimen.

 

Carta
bergambar

Kertas mahjong

 

Transparensi

 

KPS:
Mengelas
Mengeks-
perimen
 

KBKK:
Mencirikan
Membanding
dan membeza
Membuat
kesimpulan

Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal
Kinestatik
Logikal

 

Langkah 3 

(20 minit) 

(Menyediakan bahan rangsangan)

(Menampilkan pencapaian)

 

Jenis pembiakan haiwan dan tumbuhan

 

Aktiviti 3

1. Guru mengarahkan satu lagi aktiviti (Eksperimen 2) - Mengkaji jenis pembiakan pada haiwan dan tumbuhan. 

2. Guru meminta maklumat yang didapati dengan mengisi jadual yang diberi.

 

1. Pelajar menjalankan eksperimen dengan mengumpul maklumat melalui buku rujukan, buku teks,  internet dan lain-lain sumber. 

2. Pelajar mejawab soalan-soalan dalam jadual yang diberi.
(Lampiran P2)

 

Kertas edaran

Buku teks SPBT

Internet
(jika ada)

Transparensi

 

KPS:
Meng-
eksperimen
 

KBKK:
Mengumpul maklumat
Mentafsir maklumat
 

Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal
Intrapersonal
Kinestatik
Logikal

 

 

Langkah 4 

(20 minit) 

(Menampilkan pencapaian)

(Memberi bimbingan)

 

 

Pembentangan hasil eksperimen

 

Aktiviti 4

1. Guru meminta setiap kumpulan membuat pembentangan hasil eksperimen masing-masing. 

2. Guru membimbing setiap kumpulan semasa pembentangan dan membantu pelajar memberi jawapan yang betul.

3. Guru menerangkan contoh-contoh lain jika ada.

4. Guru meminta pelajar menyerahkan kertas laporan masing-masing.

 

1. Kumpulan pelajar membuat pembentangan di atas kertas mahjong atau transparensi secara bergilir-gilir. 

2. Setiap pelajar membuat laporan masing- masing.

 

 

KBKK:
Berkomunikasi
Membuat laporan

Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal

 

Langkah 5 

(15 minit) 

(Membuat penilaian) 

(Pengukuhan dan penilaian)

 

Penilaian dan pengukuhan 

 

Refleksi

 

Aktiviti 5

1. Guru mengedarkan kertas latihan pengukuhan kepada setiap pelajar untuk dijawab oleh pelajar dalam masa 10 minit. 

2. Guru membuat refleksi pengajaran untuk memperbaiki pengajaran.

 

 

1. Pelajar menjawab soalan latihan pengukuhan masing-masing. (Lampiran P 3) 

2. Pelajar membuat refleksi masing untuk mengesan kelemahan dan mengatasinya.

 

 

 

Kecerdasan Pelbagai: Intrapersonal

 



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR