Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  PMR > Matematik Bahan Arkib 2002
Pepejal dan Isipadu

Pepejal dan Isipadu – Kon Membulat Tegak dan Sfera

Mata Pelajaran

:

Matematik

 

Tingkatan

:

3

 

Masa

:

80 minit

 

Tajuk

:

Pepejal dan Isipadu - Kon Membulat Tegak dan Sfera

 

Hasil Pembelajaran

:

Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, diberi soalan latihan, pelajar boleh dalam masa yang ditetapkan;

 

 

i.

mengenal pasti ciri-ciri kon membulat tegak dan sfera.

 

 

ii.

mengira isipadu kon membulat tegak apabila diberi luas tapak dan tinggi kon.

 

 

iii.

mengira tinggi kon membulat tegak apabila diberi isipadu kon dan luas tapaknya.

 

 

iv.

mengira jejari atau diameter tapak kon membulat apabila diberi isipadu kon membulat tegak dan tingginya. 

 

 

v.

mengira isipadu sfera apabila diberi jejarinya.

 

 

vi.

mengira jejari sfera apabila diberi isipadunya.

Pendekatan p&p

:

Pembelajaran masteri

Kemahiran Generik

 

 

 

Penerapan nilai

:

i.
ii.

Yakin
Tepat dan teliti

 

KBKK

:

i.
ii.
iii.
iv.
v.
vi.
vii.

Mengenal pasti
Membuat perkaitan
Membanding dan membeza
Mencirikan
Mengitlak
Menyelesaikan dengan menggunakan rumus
Mengaplikasi

 

Kecerdasan Pelbagai

 

:

i.
ii. iii.  

Logikal
Interpersonal
Intrapersonal

 

Media Pengajaran

:

i.
ii.

Transparensi
Lembaran Soalan

 

Pengetahuan sedia ada

:

Pelajar telah menguasai Teorem Pitagoras.

 

 LANGKAH/
MASA

(PERISTIWA PENGAJARAN)

 ISI PELAJARAN

 AKTIVITI GURU

 AKTIVITI PELAJAR

 MEDIA PENGAJARAN

 KEMAHIRAN GENERIK

 

Set Induksi 

10 minit    

(Menarik perhatian)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Memperihalkan ciri-ciri kon membulat tegak dan sfera

 

1. Guru menunjukkan satu kon tegak membulat kepada pelajar dan meminta pelajar mengenal pasti ciri-ciri kon membulat tegak tersebut. 

2. Guru menulis ciri-ciri kon tegak membulat sepertimana yang dinyatakan oleh murid. 

3. Guru bersama pelajar membuat kesimpulan tentang ciri-ciri silinder tegak. 

4. Guru menunjukkan satu bulatan dan satu sfera. Guru meminta pelajar mem-
bandingkan bulatan dan sfera.

 

 

 

1. Pelajar memperi-
halkan ciri-ciri pada kon tegak  tersebut.
 

2. Pelajar mem-
bandingkan bulatan dan sfera.

 

Objek maujud - model piramid  tegak

 

 

 

KBKK
Mengenal pasti
Mencirikan
Mengitlak
 

Kecerdasan Pelbagai
Logikal
Interpersonal

           

Langkah 1 

5 minit 

(Menyediakan bahan rangsangan) 

(Memberi maklum balas)

 

Mengenal pasti piramid kon tegak membulat

 

1. Guru menayangkan transparensi yang mengandungi gambar beberapa bentuk pepejal. 

2. Guru meminta pelajar mengenal pasti kon membulat tegak daripada gambar tersebut.

 

 

 

1. Pelajar mengenal pasti kon tegak membulat  daripada gambar yang ditayangkan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Transparensi

 

 

 

KBKK
Membanding dan
membeza
Mengenal pasti
 

Kecerdasan Pelbagai
Logikal
Interpersonal
Intrapersonal

 

Langkah 2 

10 minit 

(Mengimbau pengetahuan sedia ada) 

(Menampilkan pencapaian)

 

 

   

 

 

 

1. Guru mengimbau pengetahuan pelajar  tentang luas bulatan. 

2. Guru menegaskan bahawa tapak kon ialah sebuah bulatan, maka luas tapak kon = πj2 

3. Guru menerangkan cara mengira isipadu kon dengan menggunakan rumus.

 

 

1 .Pelajar memberi perhatian kepada penerangan guru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Transparensi

 

KBKK
Mengenal
pasti
Membuat perkaitan
Menye-
lesaikan masalah dengan menggunakan rumus
Teorem Pitagoras
 

Kecerdasan Pelbagai
Logikal
Interpersonal
Intrapersonal

 

 

Langkah 3 

15  minit 

(Memberi bimbingan)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Guru menerangkan cara untuk mencari isipadu sfera dan hemisfera dengan menggunakan rumus.

 

 

 

1. Pelajar mendengar penerangan guru.

 

 

 

 

 

 

Transparensi

 

KBKK
Mengenal
pasti
Membuat perkaitan
Menye-
lesaikan dengan menggunakan rumus
 

Kecerdasan Pelbagai
Logikal
Interpersonal

 

 

Langkah 4 

20 minit 

(Pengukuhan dan pemindahan)

 

 

Sessi pembelajaran koperatf

 

 

 

 

 

1. Guru memecahkan pelajar kepada kumpulan yang terdiri daripada 4 orang. 

2. Guru mengedarkan  Lembaran Kerja 1 dan meminta pelajar menye-
lesaikannya secara berkumpulan.
 

3. Guru meminta beberapa kumpulan mem-
bentangkan jawapan.

 

1. Pelajar menjawab soalan yang diberi dalam buku latihan. 

2. Pelajar menyemak jawapan dan membetulkan kesilapan.

 

Lembaran kerja
(Lampiran 1)

 

 

KBKK
Menye-
lesaikan masalah
 

Kecerdasan Pelbagai
Logikal
Intrapersonal

 

Langkah 5 

20 minit 

(Menilai pencapaian) 

(Pengukuhan dan pemindahan)

 

Soalan penilaian

 

1. Guru mengedarkan kertas soalan  dan meminta pelajar menye-
lesaikannya secara individu dalam masa 10 minit.
 

2. Guru meminta pelajar berbincang dan menyemak jawapan bersama guru.

 

 

1. Pelajar menye-
lesaikan masalah.
 

2. Pelajar menyemak jawapan.

 

Kertas soalan
(Lampiran 2)

 

KBKK
Menye-
lesaikan masalah
 

Kecerdasan Pelbagai
Logikal
Intrapersonal
Interpersonal



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR