Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  PMR > Matematik Bahan Arkib 2002
Sudut dalam Poligon

Sudut dalam Poligon 

Mata Pelajaran

:

Matematik

Tingkatan

:

3

Masa

:

80 minit

Tajuk

:

 Sudut dalam Poligon

Hasil Pembelajaran

:

Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, apabila diberi satu rajah poligon, pelajar boleh:

 

 

i.

melukis dan menyatakan bilangan paksi simetri bagi poligon sekata dan tak sekata secara bertulis dan lisan, dalam masa yang ditetapkan.

 

 

ii.

membina segitiga-segitiga pada rajah poligon secara bertulis dan menentukan bilangan segitiga dalam masa yang ditetapkan.

 

 

iii.

menentukan jumlah sudut pedalaman, saiz satu sudut pedalaman dan sudut peluaran dalam masa ditetapkan guru.

 

Pendekatan P&P

:

Konstruktivisme

Strategi P&P

:

i.
ii.
iii.

Penerangan
Membuat pembinaan
Menjawab soalan

 

Penyerapan ilmu

:

Pembinaan dan lukisan

Kemahiran Generik

 

 

 

Penerapan nilai

:

i.
ii.

Yakin dan kemas
Tepat dan teliti

 

KBKK

:

i.
ii.
iii.
iv.
v.

Membuat pembinaan
Mengenal pasti
Menentukan
Membuat perkaitan
Membina rumus

 

Alat Berfikir

:

i.
ii.

Rajah poligon
Kertas soalan dan soalan – penyoalan

 

Kecerdasan Pelbagai

 

:

i.
ii.
iii.
iv. 

Logikal
Interpersonal
Intrapersonal
Ruang imaginasi

 

Media Pengajaran

:

i.
ii.
iii.

 

Transparensi
Lembaran Soalan
Kepingan-kepingan Rajah Poligon

Pengetahuan sedia ada

:

Pelajar telah mempelajari sudut dalam garis lurus, garis selari dan sudut dalam segitiga.

 

  LANGKAH/MASA  
(PERISTIWA PENGAJARAN)

  ISI PELAJARAN

  AKTIVITI GURU

  AKTIVITI PELAJAR

  MEDIA PENGAJARAN

 KEMAHIRAN GENERIK

 

Set Induksi 

15 minit    

(Menarik perhatian) 

(Mengimbau pengetahuan sedia ada)

 

 

 

 

 

 

Uangkaji pengetahuan sedia ada - Pembinaan Geometri

 

1. Guru meminta pelajar melukis rajah segitiga sama pada buku latihan.

2. Guru meminta pelajar menyatakan bilangan sisi yang sama pada segitiga tersebut dan melukis paksi simetrinya.

 

1. Pelajar melukis segitiga sama pada buku dan menyatakan billangan sisi yang sama pada rajah. 

2. Pelajar melukis paksi simeteri pada rajah.

 

Rajah poligon

 

KBKK
Mengenal pasti

Kecerdasan pelbagai
Logikal  
Ruang imaginasi  
Interpersonal

           

Langkah 2 

40 minit 

(Menyampaikan objektif)

(Menampil pencapaian)

 

Paksi simetri 

Bilangan segitiga dalam poligon 

Jumlah sudut pedalaman dan sudut pedalaman 

Jumlah sudut peluaran dan sudut peluaran

 

 

 

 

 

1. Guru mengedarkan kepingan rajah poligon pada pelajar.  

2. Guru menerangkan maksud paksi simetri.  

3. Guru meminta pelajar melukis segitiga dalam rajah poligon bermula dari satu titik sahaja.  

4. Guru meminta pelajar menyatakan jumlah sudut pedalaman poligon itu.  

5. Guru meminta pelajar membuat perkaitan antara sudut pedalaman dan sudut peluaran dan meminta pelajar mencantumkan  semua sudut peluaran itu.

 

 

1. Pelajar mencari dan membina paksi simetri dengan bermain dengan kepingan rajah.  

2. Pelajar menyatakan bilangan segitiga dalam rajah dan menulis rumus jumlah sudut pendalaman.  

3. Pelajar menyatakan jumlah sudut pedalaman dan saiz satu sudut pedalaman.  

4. Pelajar menyatakan perkaitan antara sudut pendalaman dengan sudut peluaran.  

5. Pelajar membuat kesimpulan bahawa semua cantuman sudut peluaran membentuk satu bulatan dengan jumlah sudut 3600.

 

Kepingan rajah poligon  

Transparensi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KBKK  
Membuat pembinaan  
Menentukan  
Membuat perkaitan
Membina rumus  

Kecerdasan pelbagai
Logikal          
Intrapersonal  
Ruang imaginasi

 

 

Langkah 3 

15 minit 

(Menilai pencapaian)

 

 

Latihan  

Perbincangan

 

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar.

 

1. Pelajar membuat latihan dan mem-
bincangkan jawapan dengan guru.

 

Lembaran Soalan
(Lampiran 1)

 

Kecerdasan pelbagai  
Logikal  
Intrapersonal  
Ruang imaginasi

 

 

Langkah 4 

10 minit 

(Pengukuhan dan pemindahan)

 

 

 

 

Rumusan dan latihan susulan

 

1. Guru bersoal-jawab dan membuat rumusan pelajaran dengan pelajar.

2. Guru mengedarkan kerja susulan.

 

1. Pelajar  menyatakan rumusan secara lisan dan bertulis.

 

Soalan latihan  
(Lampiran 2)

 

KBKK  
Merumus  

Kecerdasan pelbagai  
Logikal  
Interpersonal



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR