Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  PMR > Bahasa Melayu Bahan Arkib 2002
Penulisan

Penulisan : Ceramah 

Mata Pelajaran

:

Bahasa Melayu

Tingkatan

:

3

Masa

:

80 minit

Topik

:

Penulisan

Tajuk

:

Ceramah

Hasil Pembelajaran (Objektif)

:

Pada akhir pengajaran, pelajar dapat:

 

i.

Mengumpulkan maklumat tentang kes penderaan.

ii.

Memahami format karangan jenis ceramah.

iii.

menghasilkan suatu karangan jenis ceramah  dalam masa 40 minit tanpa bantuan guru.

Strategi Pengajaran

:

Koperatif

Penerapan  Nilai

:

i.
ii.
iii.
iv.

Belas kasihan
Bertimbang rasa
Kasih sayang
Bertanggungjawab

Penyerapan Ilmu

:

Isu-isu semasa

Kemahiran Generik

 

 

KBKK

:

i.
ii.
iii.
iv.

Membuat keputusan
Mempersembahkan maklumat
Menyusun maklumat
Membuat kesimpulan

Alat Berfikir : i.
ii.
iii.
Soalan dan penyoalan
Mandala ingatan
Peta minda

Kecerdasan Pelbagai

:

i.
ii.
iii.

Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan intrapersonal

Media Pengajaran

: i. Radio-lagu tentang penderitaan kanak-kanak
ii. Koleksi gambar–gambar kanak-kanak mangsa penderaan

iii.

Kertas edaran

Pengalaman Sedia Ada

:

Pelajar telah didedahkan dengan penulisan karangan jenis  ceramah semasa di Tingkatan dua. Pelajar juga pernah mendengar ceramah yang dianjurkan oleh pihak sekolah.

 

 

Langkah/Masa
(Peristiwa Pengajaran)

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Media Pengajaran

Kemahiran Generik

Guru

Pelajar

 

Set Induksi

(10 minit)

(Menarik Perhatian)

 

 

Isu penderaan

 

1. Mempamer-
kan gambar kanak-kanak
yang didera bersama-sama dengan lagu.

2. Mengadakan sesi soal jawab.

 

1. Memberikan pendapat/ maklum balas tentang gambar tersebut.

2. Menyampai-
kan perasaan mereka tentang kejadian dan bernyanyi.

 

Gambar

Lagu

 

KBKK:
Membuat perkaitan
Membuat keputusan
 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan imaginasi
Kecerdasan muzik
 

Alat Berfikir:
Soalan dan penyoalan

 

 

Langkah 1

(20 minit)

(Menyampaikan Objektif)

(Menyediakan Bahan Rangsangan)

 

 

Petikan rencana tentang kes penderaan

 

1. Meminta seorang pelajar membaca
petikan dengan kuat serta
intonasi dan sebutan yang betul.

2. Meminta
pelajar memasuki kumpulan masing-masing dan diberi kad tugasan.
(Lampiran 2)

 

1. Membaca dan mendengar petikan

 2. Memasuki kumpulan masing-masing dan menjalankan perbincangan bagi mendapatkan isi-isi penting.

 

Petikan rencana
(Lampiran 1)

Kad tugasan
(Lampiran 2)

 

KBKK:
Menganalisis 

 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
Kecerdasan interpersonal

 

Langkah 2

(25 minit)

(Menilai Pencapaian)

 

 

 

 

1. Meminta wakil setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan.

2. Membincang-
kan isi-isi yang sesuai.

 

1. Wakil setiap kumpulan akan membentangkan isi-isi penting.

 

 

KBKK:
Mempersembah-
kan maklumat
 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan interpersonal
Kecerdasan kinestatik
 

Nilai:
Bekerjasama

 

 

Langkah 3

(20 minit)

(Menyediakan Bimbingan)

 

 

1. Format ceramah

 

1. Menerang-
kan format karangan jenis ceramah.

 

1. Meng-
hasilkan peta minda.

2. Membuat folio tentang topik ini.

 

KBKK:
Mereka cipta 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan intarpersonal

 

Langkah 4

(45 minit)

(Pengukuhan)

 

Penulisan karangan jenis ceramah

 

1. Meminta
pelajar menghasilkan karangan dalam masa 45 minit tanpa bantuan guru.

 

1. Pelajar menghasilkan karangan dalam masa yang ditetapkan.

 

Peta minda

Isi-isi penting

 

Kecerdasan Pelbagai:
Kecerdasan berbahasa
 

KBKK:
Mengeluarkan
idea



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR