Bahan disediakan oleh guru-guru jurulatih utama & guru cemerlang serta memenuhi format peperiksaan terkini!
Nota
Latihan
P&P
Tip
Rancangan Mengajar
Bank Soalan

  PMR > Bahasa Melayu Bahan Arkib 2002
Tatabahasa

Tatabahasa : Kata Kerja Pasif

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tingkatan : 3
Masa : 80 minit
Tajuk : Tatabahasa
Topik : Kata Kerja Pasif

Hasil Pembelajaran (Objektif) : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, diberi bahan edaran, para pelajar dapat:
    i. mengenal kata kerja pasif dengan cara menandai kata kerja tersebut dalam petikan yang diberikan tanpa bantuan guru dalam masa yang ditetapkan.
    ii. mencari dan membetulkan kesalahan penggunaan kata kerja pasif dalam ayat dalam masa 20 minit  tanpa rujuk.

 

Strategi Pengajaran : Direktif - Penerangan

Kemahiran Generik    
KBKK : i.
ii.
iii.
iv.
Membuat penilaian
Membuat perkaitan
Mengeluarkan idea
Menganalisis

 

 

Kecerdasan Pelbagai

 

: i.
ii.
iii.

 

Berbahasa
Interpersonal
Intrapersonal

 

Penerapan  

Nilai

: Bekerjasama
Alat Berfikir : Soalan dan penyoalan

Media Pengajaran  

:

i.
ii.
iii.
iv.

 

Gambar
Petikan
Nota
Kertas Latihan
Pengetahuan Sedia Ada : Para pelajar pernah mempelajari aspek kata kerja dalam ayat aktif dan pasif sebelum ini.

 

Langkah/
Masa
(Peristiwa Pengajaran)

Isi

Aktiviti P & P

Media Pengajaran

Kemahiran Generik

Guru

Pelajar

 

Set Induksi 

(5 minit) 

(Menarik Perhatian) 

(Mengimbau Pengetahuan Sedia Ada) 

(Menyampaikan Objektif)

 

 

Membina Ayat Berdasarkan Gambar

 

1.  Guru menunjukkan sekeping gambar kepada pelajar.

2.  Guru menyuruh pelajar membina ayat berdasarkan situasi dalam gambar tersebut.

3.  Guru menyoal pelajar tentang kata kerja yang digunakan.

4.  Guru mengaitkannya
dengan topik pembelajaran.

 

 

1.  Pelajar melihat gambar dan memahami situasi dalam gambar itu.

2.  Pelajar membina ayat berdasarkan gambar tersebut.

3.  Pelajar menjawab soalan dan mendengar penerangan guru.

 

Gambar
(Lampiran 1)

 

KBKK:
Membuat
penilaian
Membuat
perkaitan
Menge-
luarkan
idea
 

Kecerdasan Pelbagai:
Berbahasa
Intrapersonal

 

 

Langkah 1 

(15 minit) 

(Menyediakan Bahan Rangsangan) 

(Menilai Pencapaian)

 

 

 

Mencari Kata Kerja Pasif Dalam Petikan

 

1.  Guru mengedarkan petikan kepada pelajar.

2.  Guru menyuruh pelajar menandai kata kerja pasif yang terdapat dalam petikan itu.

 

1. Pelajar menerima dan membaca petikan.

2.  Pelajar meng-
analisis petikan dan menandai kata kerja pasif dalam petikan itu.

 

 

Petikan

(Lampiran 2)

 

KBKK:
Meng-
analisis
Menge-
luarkan
idea
Membuat
penilaian
 

Kecerdasan Pelbagai:
Berbahasa
Intrapersonal
 

Alat Berfikir:
Soalan dan Penyoalan

 

 

Langkah 2 

(25 minit) 

(Menampilkan Pencapaian) 

(Memberikan Maklum Balas) 

(Memberikan Bimbingan)

 

 

 

 

Jawapan dan Penerangan Guru

 

1.  Guru menyuruh pelajar bertukar kertas latihan dengan rakan di sebelah.

2. Guru menyuruh pelajar memeriksa latihan tersebut dengan berdasarkan jawapan guru.

3.   Guru memberikan penerangan serba ringkas tentang kata kerja pasif.

 

1.  Pelajar bertukar kertas latihan dengan rakan.

2.  Pelajar memeriksa latihan berdasarkan jawapan yang diberikan oleh guru.

3.  Pelajar mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.

 

Nota

(Lampiran 3)

 

Kecerdasan Pelbagai:
Berbahasa
Interpersonal
 

Nilai:
Bekerjasama

 

 

 

Langkah 3 

(25 minit) 

(Menilai Pencapaian) 

(Memberikan Maklum Balas)

 

Latihan Berformat Peperiksaan

 

1. Guru mengedarkan latihan berformat peperiksaan sebenar.

2.  Guru meminta pelajar menjawab latihan tersebut dalam masa 20 minit tanpa rujuk.

   

Kertas Latihan

(Lampiran 4)

 

Kecerdasan Pelbagai:
Berbahasa
Intrapersonal

 

Penutup 

(10 minit) 

(Pengukuhan)

 

 

Rumusan Guru

 

1. Guru meminta pelajar menghantar tugasan yang telah disiapkan.

2.  Guru memberikan rumusan tentang topik pembelajaran.

 

 

1. Pelajar menghantar tugasan masing-
masing.

2.  Pelajar mendengar penerangan guru.

 

 

 

 

Kecerdasan Pelbagai:
Intrapersonal

 

 



Muat turun templat Rancangan Mengajar dalam format MICROSOFT WORD.


Klik di sini untuk memindah terima dan mencetak muka surat ini dalam format PDF.

 

TENTANG KAMI     |    HUBUNGI KAMI     |     PANDUAN       |     TERMA/SYARAT     |      CARIAN:

Portal Pendidikan Utusan 2001-2007 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR

 

Portal Pendidikan Utusan 2001-2005 © Hak Cipta Terpelihara
UTUSAN MELAYU (M) BERHAD, KUALA LUMPUR